13.2.2015

věci na výpravu

  Jednodenní výprava
   Může se jednat o výpravu, kdy ráno odjíždíme/vycházíme a večer se vracíme. Děti s sebou potřebují oblečení odpovídající počasí (pláštěnka, přikrývka hlavy a KPZ se hodí vždy, pro jistotu), dobré boty, jídlo a pití! Samozřejmostí je batoh na záda se dvěma popruhy, bederní pás je výhodou. Děti si své věci nosí samy, už proto je dobré, aby se jim vše vešlo do batohu a ruce jim zůstaly volné – omezí se tak ztráty věcí na minimum! Pokud program výpravy vyžaduje další věci s sebou, jsou děti dopředu informovány na schůzkách, informace byste měli najít i na našich stránkách pod příslušnou akcí, případně na pozvánkách.
  Vícedenní výprava
   Vícedenní výpravy mohou být s jedním i více přespáními. Spí se obvykle klubovnách na zemi, v přírodě ve stanu… každopádně ve spacáku na vlastní karimatce či na složené dece. Počítejte tedy, že na výpravu s přespáním je třeba batoh o větším obsahu, kam se vejde nejen spacák a karimatka,ale i hygienické potřebydalší sada oblečení na převlečení – tedy na večer a na noc. Větší děti, skauti a skautky navíc pomáhají s nošením potravin pro přípravu jídla pro všechny! V batohu je třeba tedy nechat místo i na část společných zásob. Protože na vícedennních výpravách obvykle společně vaříme, je dobré nezapomenout na hrníček na čaj,ešus a příbor. Láhev na vodu je nezbytností i v případě vícedenní výpravy, stejně tak se hodí vzít si s sebou kapesníky a toaletní papír. Pro večerní a noční život se hodí svítidlo, tedy baterka nebo čelovka.

   Zvláštní pozornost věnujte obuvi. Děti bývají během výpravy celý den na nohou – pochod, hry, soutěže – je tedy nezbytné, aby měly dobré, vyšlapané boty (NE nové, nevyšlapané). Boty vždy naimpregnujte, nožky vydrží déle v suchu a pomůžete tím předejít nachlazení, plísním a puchýřům z vlhkých bot. Být den a více v mokrých botách netěší nikoho. Pokud je místem přespání klubovna či jiné ubytování, jsou vhodné nějaké přezůvky, aby v klubovnách a po chodbě (a na WC) neběhaly jen v ponožkách nebo punčocháčích. Pokud nocujeme v přírodě, či ve stanu, nahraďte bačkory náhradní obuví.

   Pokud oblečení z prvního dne přes noc neuschne či je jinak nepoužitelné, nezbyde než se vracet domů ve večerní/nočním oblečení. Z tohoto důvodu nedávejte dětem na noc pyžama, ale volte všeobecně upotřebitelné oblečení, tedy tričko s dlouhým rukávem a tepláky/legíny.
   Kromě toho doporučujeme, aby děti měly s sebou v případě mokrého počasí nějakou plastovou tašku nebo kus igelitu, na který by mohly sednout (na pařez či kámen) a přitom si nepromočily kalhoty.

   Pokud jede na výpravu s přespáním někdo, kdo ještě není zkušeným harcovníkem, a ví, že mu s usínáním pomůže plyšáček, neváhejte ho přibalit s sebou : o) … určitě nebude jediný!
   A ještě něco: K večernímu ohni se vždy užije hudební nástroj. Máte ho? Umíte na něj hrát? Nenechte ho doma, s jeho nošením se všichni rádi vystřídáme!

  Shrnutí
  • Na výpravu nosíme kroj, oddílové či družinové tričko (určí vůdce výpravy) a tyto skautské potřeby:KPZ-ku, uzlovačku, skautský zápisník, propisku, tužku nebo pastelky.
  • V případě finančního příspěvku, peníze budeme vybírat před odchodem na výpravu. Připravte si, prosím, přesnou částku, abychom se zbytečně nezdržovali.
  • Vždy věnujte zvláštní pozornost obuvi a batohu (dostatečná velikost, dobrá záda, aby ta naše záda nebolela, bederní pás), ruce musí zůstat volné!
  • Na výpravu sbalit pouze nezbytné věci, všichni si své věci nosí sami!
  • U mladších dětí věci na výpravu balte v tandemu rodič – dítě. Dítě musí vědět, co má s sebou a kde to v případě potřeby najde!
  • Cennosti nechte doma. Na výpravu není třeba ani mobilní telefon, v případě potřeby lze použít mobilní telefon vedoucího.
  • Není v možnostech vedoucích zodpovídat za to, že děti se z výpravy vrátí se vším, s čím odešly. Vybavení na výpravu musí být funkční, ale nemusí být drahé či módní.
  • Pokud Vaše dítě užívá pravideleně nějaké léky, upozorněte na to vedoucího akce či zdravotníka. Léky, které je třeba dítěti během výpravy dát, předejte vedoucímu akce nebo zdravotníkovi pokud možno v originální krabičce, na které bude uvedeno jméno dítěte a dávkování.
  • DOBŘE SE SBALIT NA VÝPRAVU ULEHČÍ VŠEM A ZBYDE VÍCE ČASU NA TO SI VÝPRAVU POŘÁDNĚ UŽÍT!